0 534 222 25 31
·
[email protected]
·
Pzt - Cum 09:00-18:30 / Cmt 10:00-16:30
Bursa, Avukat

Aile Hukuku

Boşanma avukatı

Bursa Boşanma Avukatı

Aile, toplumun içerisinde bulunan kişilerin arasında evlilik veya kan bağı ile oluşturulan toplumun en küçük bütünleşik yapıdır. Aile hukuku ise hukuk ana bilim dalının içerisinde yer alan medeni hukuka dâhil olarak toplumun en küçük bütününü oluşturan aile ile ilgili konularla ilişkili olan hukuk dalıdır.

Aile Hukuku Hangi Konuları Kapsar?

Toplumun en temel yapı taşı ile ilgili hukuksal düzenlemeleri içeren aile hukuku içerisinde düzenlenen temel konular şunlardır;

  • Soy bağı, evlat edinme, velayet, çocukların nafaka hakkı ve vesayet
  • Evlenme hükümleri, nişanlanma, boşanma koşulları ve birlikte yaşamaya dair özel hükümler
  • Mal rejimleri, aile konutu, nafaka hakkı ve vesayet
  • Yasal danışmanlık, yardım nafakası, kadın kaçırma olayları, çocuk kaçırma olayları, kadın hakları ve çocuk hakları

Aile hukukunun içerdiği bu temel konuların her biri kendi alanında özel bir çalışma alanına sahiptir. Değerli danışanlarımız için tüm bu konularda ayrıntılı hizmet ve bilgi birikimimizi sunmaktayız.

Çocukların Velayet Hakları

Kişiler arasında oluşan birliktelik sonucu dünyaya gelen çocukların evlilik içinde doğması ya da evlilik dışında doğması fark etmeksizin eşit haklardan yararlanması yasalar ile düzenlenmiştir. Çocuk hakları devlet desteği ile yasalar tarafından korunmaktadır. Kayıt dışı ya da bir evlilik içerisinde doğması fark etmeksizin yaşam standartlarına uygun şekilde bakılamayan çocuklar devlet koruması altına alınır.

Aile hukuku içerisinde ayrıca kayıtlı olan ya da olmayan kişilerin birlikte yaşama dair olan durumları da yer almaktadır. Ancak Türk hukuk sisteminde Anayasa dâhilinde kayıtlı yaşam arkadaşlığına dair bir düzenleme henüz resmi olarak bulunmamaktadır. Bunun ile beraber evlilik dışı yaşam arkadaşlığı kuran kişiler arasında meydana gelebilecek durumlara karşı dair herhangi bir bağlayıcı hak da bulunmamaktadır. Çocukların velayet ve haklarınız için bizlere danışabilirsiniz.

Kadın ve Çocuk Haklarının Korunması

Uluslararası antlaşmaların hukuki niteliğinden kaynaklı olarak yaşan aile içi şiddet olayları, kadına uygulanan şiddet, taşıyıcı annelik, çocuklara uygulanan şiddet, yapay döllenme yaşanması ve kadın ile çocuk kaçırmaları benzeri olaylarda yaşananlar dikkate alınarak tüm bu alan dâhilinde incelenen konular hukuk içerisinde özel olarak düzenlenmektedir. Bu özel düzenleme sadece Türkiye iç hukukunda yer almaz bu olayların hukuki niteliğinde etkileyici rol oynayan uluslararası antlaşmalar ile de özel olarak düzenlenir.

Aile mahkemesi içerisinde medeni kanunda yeri olan ve pek çok özel yasa ile desteklenerek düzenlenen konularda aile hukuku alanına dâhil edilecek aile mahkemesi tarafından görüşülerek karara bağlanır. Bu konularda özellikle bilimsel öğreti ve görüşler ile kültürlerin incelenmesi gibi hukuka yardımcı kaynaklara başvurulur. Bu tür durumlarda danışmak için bizlere başvurabilirsiniz.

Aile Hukukunda Uzman Görüşü

Aile mahkemelerinde görülen davalarda ihtiyaç duyulması halinde uzman görüşüne başvurulur. Bu uzmanlar sosyal çalışmacı, psikolog, adli tıp uzmanı gibi çeşitli alanlarda deneyim ve bilgi birikimleri resmi olarak kabul edilen kişilerdir. Uzman görüşü için başvurulan kişilerin yardımlarından faydalanılır bu tür mahkemelerde bu sayede de kesinliği daha doğru bilgilere sahip olur aile mahkemesi. Aile hukuku mahkemelerinin karar organı olarak görev yapan hakimlerde özenle seçilir.

Bu görevi üstlenecek hâkimlerin görev alacakları alana ilişkin ruhsal durumlarının yeterliliği psikolog uzmanlar tarafından teyit edilerek ayrıca hâkimlik görevini üstlenecek olan kişinin sosyal hayatı incelenerek durumu göz önünde bulundurularak en iyi özelliklere sahip kişilerin atanması tercih edilir. Bu alanda uzmanlığa sahip olarak bu uzmanlığı danışanları ile en iyi şekilde paylaşarak doğru bir yönlendirme sağlayacak olan Bursa avukat uzmanlığına danışabilirsiniz.

Size Yardım Edelim!

Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 1 iş günü içinde size geri döneceğiz. Veya aceleniz varsa, bizi şimdi arayın.

0 534 222 25 31

[email protected]

 

Hizmetlerimiz hakkında görüşlerinizi, önerilerinizi, sorularınızı bizimle paylaşın

Hemen Arayabilirsiniz : 0 534 222 25 31

  Pzt – Cum 09:00-18:30 / Cmt 10:00-16:30